Ben Kroeske, voorganger van River Amsterdam, bracht recent het boek ‘De glorieuze kerk’ uit. In een podcast van Revive, gemaakt in samenwerking met God.radio, vertelt hij meer over het boek, gaat hij in op wat Gods glorie eigenlijk is en hoe we als kerk en als gelovigen die glorie als het ware aan kunnen trekken.
Verder lezen? Schrijf je hieronder direct in voor een abonnement om meer te lezen. Met een abonnement heb je toegang tot alle premium artikelen en steun je de missie van Revive!
Heb je al een account? Login
Scroll naar beneden voor een hoger abonnement.
Wat is de glorieuze kerk in drie zinnen?
“Ik geloof dat Jezus terugkomt voor een kerk zonder vlek en zonder rimpel. Een kerk die in vuur en vlam staat, die zielen wint, die uitreikt naar buiten toe, die heilig leeft en vol van de Heilige Geest is. Een kerk die vol is van Gods glorie.”
Wat betekent Gods glorie voor jou persoonlijk?
“Gods glorie is Gods tastbare aanwezigheid. In het Oude Testament zag je bijvoorbeeld met de toewijding van de tempel van Salomo dat zij 120 priesters hadden die God begonnen te aanbidden door op trompetten te blazen. Dat is ook een beeld van Pinksteren waar je 120 man in een bovenkamer hebt. Eenparig zeiden ze: ‘De Heer is goed en Zijn goedertierenheid is tot in eeuwigheid’. Toen kwam de wolk van Gods glorie, Gods tastbaar gemanifesteerde aanwezigheid, die tempel binnen. Het was zo’n zwaarte, zo’n gewicht van Gods glorie. Eigenlijk is de glorie de essentie van Gods wezen. Het is wie Hij is. Het is de kern van wie God is. De zwaarte in de tempel was zo sterk, de wolk was zo dik, dat de priesters niet konden binnengaan om hun dienstwerk te doen. Je zou kunnen zeggen: God nam de boel over. God kwam Zelf opdagen.”
God zegt dat wij als gelovigen zo vol worden van de Heilige Geest, dat mensen Jezus gaan zien in onze ogen, Jezus gaan voelen in onze aanraking en Jezus gaan horen in onze stem.”
Heb je dat weleens meegemaakt in Nederland?
“Ja, in Nederland een aantal keer in de River, bij ons in de gemeente. In het buitenland ook wel een aantal keer. Er zitten gradaties in. Het zijn allemaal voorproefjes van wat God nog wil doen. In het Oude Testament zag je het met de wolk in de tempel van Salomo. Later zegt God in Haggaï: ‘De glorie van het toekomstig huis zal groter zijn dan de glorie van het vorige huis’. Dus wat Salomo en zijn vrienden hadden in 2 Kronieken 5 – God zegt eigenlijk voor de Nieuwtestamentische gemeente, dat wij als gelovigen zo gevuld worden door Zijn aanwezigheid, zo vol worden van de Heilige Geest, dat mensen met ons in aanraking gaan komen en Jezus gaan zien in onze ogen, Jezus gaan voelen in onze aanraking en Jezus gaan horen in onze stem. Ik heb zelf een aantal keer mogen meemaken dat je in aanbidding bent en dat je niet eens meer durft te kijken, dat je haast niet durft te ademen. Het is net alsof de zuurstofdeeltjes heilig zijn, om het zo maar te zeggen. Het is moeilijk uit te leggen, maar we hebben straks een verheerlijkt lichaam nodig, omdat dit aardse het gewoon niet aankan. Ik zeg in het boek: God doet zich niet gewichtig voor, Hij is gewichtig. Hij weegt zwaarder mee dan alle andere dingen. God is het centrum van het universum, Hij is nummer één. Ik denk dat de glorieuze kerk die Jezus in deze laatste dagen aan het oprichten is, een kerk moet zijn die vol van de glorie is.”
Ik ben dankbaar voor wat er gebeurt, maar ik weet, er is nog zoveel meer.”
Hoe trekt een kerk de glorie van God aan? Is dat iets wat een kerk kan bewerken volgens jou?
“Ik denk het wel. Jezus zei: ‘Zalig zijn zij die hongeren en dorsten, want zij zullen gevuld worden’. Dus ik denk dat als wij een diep en intens verlangen gaan hebben, we meer zullen krijgen. Zolang wij tevreden zijn met de status-quo en hoe dingen nu gaan, dan is dit het enige wat we mee gaan maken. En dank God voor alles wat Hij aan het doen is, het is geweldig. We danken God voor alles wat er al gebeurt, maar ik weet niet hoe het met jullie zit, maar ik heb honger naar meer. Ik ben dankbaar voor wat er gebeurt, maar ik weet, er is nog zoveel meer. Als ik in Handelingen lees, zie ik een plaatje van hoe de eerste kerk geboren werd en hoe de eerste kerk handelde en hoe de glorie van God de boel overnam daar. Dat is niet het max van wat er gaat gebeuren, dat was Gods begin. Als het goed is, gaan we van glorie naar glorie, dus ik geloof echt dat God de beste wijn voor het laatst heeft bewaard. Daar leven wij in en daar mogen we naar verlangen en ons naar uitstrekken. Het wekt een honger in je op om je uit te strekken naar meer. Zelfs Paulus zei: ‘Ik vergeet wat achter me ligt en strek me uit naar wat voor me ligt’.”
Hoe kun je jezelf positioneren om meer honger te hebben?
“Er zijn een paar manieren. Alles moet gebeuren vanuit de secret place, vanuit je relatie met de Heer. Het is net zoals met groente. Als je meer groente gaat eten, ga je verlangen naar beter eten, heb ik gehoord. Als je alleen maar junkfood eet, heb je continu trek in junkfood, in slecht eten, om het zo maar te zeggen. Hetzelfde geldt voor geestelijke dingen: hoe meer je jezelf voedt met het Woord, hoe meer tijd je met God besteedt, hoe meer je verlangt naar Hem. Als je proeft en smaakt hoe goed Hij is, verlang je naar steeds meer van Hem.”
Beluister hier de volledige podcast: